Сторінка 1 з 1

Інтронізація митрополита Київського і всієї України Епіфанія (3.02.2019)

Додано: 04 лютого 2019, 13:42
admin
Інтронізація предстоятеля Православної церкви України Епіфанія, Митрополита Київського і всієї України. Цього ж дня очільнику ПЦУ виповнилося 40 років. Церемонія відбулася під час літургії у соборі святої Софії у Києві.



Основні моменти:



Вранці 3 лютого Предстоятель прибув до Святої Софії. До початку літургії він біля могили блаженної пам’яті Патріарха Володимира (Романюка) звершив заупокійну літію за всіма спочилими Першоієрархами та архієреями Української Церкви.

До 9-ї години ранку єпископат і запрошене духовенство Помісної Церкви України, ієрархи та духовенство Вселенського Патріархату, численні віряни з різних куточків України та з діаспори, представники держави, почесні гості зібралися в головному соборі Києва на Божественну літургію з чином інтронізації.

Інтронізація (слов’янською – настолування) – урочисте богослужбове возведення Предстоятеля на архієрейський престол. Вона духовно довершує всі процедури, пов’язані з обранням Предстоятеля та прийняттям ним на себе відповідних обов’язків, і сполучена з молитвою про благословення та допомогу новому Першоієрарху в звершенні служіння.

Від Митрополичого будинку Блаженніший Епіфаній вийшов у блакитній мантії та в одній панагії – історичній реліквії, яка належала попереднім київським Першоієрархам і була подарована йому Святішим Патріархом Філаретом в день єпископської хіротонії владики. Разом з Митрополитом до собору увійшов Президент України Петро Порошенко.

Під час зустрічі виконувач обов‘язки ректора Київської православної богословської академії протоієрей Олександр Трофимлюк виголосив постанову Об‘єднавчого собору українського православ‘я 15 грудня 2018 року про обрання владики Епіфанія Митрополитом Київським і всієї України, Предстоятелем Православної Церкви України.

Після вхідних молитов та облачення у ті самі священні одежі, у яких Митрополит Епіфаній був зодягнений на богослужінні під час вручення Томосу 6 січня 2019 р., Божественна літургія розпочалася виголосом "Благословенне Царство...", який промовив ігумен афонського монастиря Ксенофонт архімандрит Алексій (Мадзиріс).

Предстоятелю за літургією співслужили: митрополит Галльський Еммануїл, Предстоятель УПЦ Канади (Вселенського Патріархату) митрополит Юрій, Предстоятель УПЦ в США (Вселенського Патріархату) митрополит Антоній та архієпископ УПЦ в США Даниїл, ієрархи та духовенство Помісної Церкви, священики з монастирів Святої Гори Афон, які прибули у складі делегації Вселенського Патріархату. За богослужінням молився та причащався Екзарх Вселенського Патріарха в Афінах митрополит Адріанопольський Амфілохій.

Також варто підкреслити, що за Божественною літургією співали кращі церковні хори Києва: Хор Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря (регент – Дарія Кулаш), Митрополичий хор Спасо-Преображенського собору (регент – Олександр Тарасенко) та хор студентів Київської православної богословської академії (регент – Надія Купчинська та диякон Юрій Мигаль). Були виконані твори українських композиторів М. Леонтовича, К. Стеценка, Я. Яциневича, піснеспіви обіходу Києво-Печерської Лаври. Натхненний спів хорових колективів прикрасив урочисте богослужіння.

Безпосередньо чин інтронізації відбувся у вівтарі собору після співу Трисвятого: по черзі три ієрархи, митрополити Галльський Еммануїл, Львівський Макарій та Вінницький і Барський Симеон виголосили «Аксіос!» (Достойний!), посаджуючи Предстоятеля на архієрейський трон, встановлений на Горньому місці – у крайній східній точці вівтаря. Після цього замість однієї панагії Митрополит Епіфаній одягнув хрест і дві панагії, які традиційно засвоєні Предстоятелям Помісних Церков як зовнішня ознака їхнього сану. Хрест з виголосом «Аксіос!» був піднесений митрополитом Черкаським і Чигиринським Іоаном, а дві панагії – митрополитами Українських Церков у Діаспорі Юрієм та Антонієм. Ці реліквії також мають особливе значення, адже саме їх дотепер під час богослужінь вживав Святіший Патріарх Філарет і ввечері 15 грудня 2018 р., після завершення Об’єднавчого Собору, він подарував їх новообраному Предстоятелю.

Після моменту інтронізації під час богослужіння Предстоятеля разом з жезлом та виносною свічкою став вживатися спеціальний предносний Хрест, який за давньою традицією використовувався Київськими Митрополитами.

Серед почесних присутніх на богослужінні були керівники та представники Церков і релігійних організацій України, зокрема Верховний Архієпископ Києво-Галицький Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук), Архієпископ-митрополит Львівський Римсько-Католицької Церкви в Україні Мечислав (Мокшицький) та глава єпископської конференції РКЦ в Україні єпископ Броніслав (Бернацький), інші члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. У храмі були присутні також керівники та представники дипломатичних місій в Україні, керівники органів державної влади та місцевого самоуправління, члени Кабінету міністрів України, народні депутати, інші поважні особи.

Після завершення Літургії Блаженніший Митрополит Епіфаній розоблачився, а на амвоні йому біла піднесена архієрейська мантія багряного кольору – традиційного кольору, який вживають для цієї одежі більшість Предстоятелів Помісних Церков.

Від імені єпископату і повноти Помісної Церкви зі словом до Предстоятеля звернувся митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, який вручив Блаженнішому Владиці жезл, як символ архіпастирської влади. Це той самий жезл, який Митрополиту Епіфанію було вручено у патріаршому храмі св. Георгія на Фанарі Вселенським Патріархом Варфоломієм.

Також до Предстоятеля Помісної Церкви з вітальним словом звернувся митрополит Галльський Еммануїл, подарувавши Владиці посох.

Від імені держави Блаженнішого Митрополита Епіфанія з інтронізацією привітав Президент України Петро Порошенко.

Письмове вітання від Святішого Патріарха Філарета, який через стан здоров’я та заборону лікарів не брав особисто участь у богослужінні, зачитав архієпископ Вишгородський Агапіт.

На завершення зі словом до всіх присутніх звернувся Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

Після цього під спів "На гору Сіон..." Митрополит піднявся на архієрейську кафедру в центрі храму та благословив усіх присутніх на три сторони. Завершилося богослужіння урочистим многоліттям.