Сторінка 1 з 1

Що таке ефект Мандели

Додано: 27 лютого 2019, 20:19
swift
Ефект Мандели (Mandela Effect) — збіг у кількох людей однакових спогадів (які сформувалися незалежно), що суперечать реальній історії (а також і поточному стану речей, коли мова йде не просто про факти минулого), причому ці спогади стосуються не подій з особистої або сімейної історії, а вважаються загальновідомими фактами: історичними, географічними, астрономічними, зоологічними, анатомічними, логотипними, мовними, архітектурними, художніми тощо.

Ефект було виявлено (і названо "ефектом Мандели") під час спілкування декількох учасників фанатського з'їзду "Dragon Con", які помітили в себе однакові спогади про те, що Нельсон Мандела помер у в'язниці (а не вийшов живим на свободу і став президентом ПАР). Фіона Брум (Fiona Broome), одна з учасниць цього виявлення, створила сайт про ефект Мандели, де збираються колективні альтернативні спогади людей.

Усі письмові джерела вказують на те, що Нельсон Мандела помер у 2013 році. І немає жодного, яке свідчило б інакше. Але ж люди пам’ятають зовсім інше.

Подібні спогади часто носять характер не єдиного факту, а цілої системи його наслідків. Носій спогадів про альтернативну географію може пам'ятати інше розташування населених пунктів (або "в підручнику бачив", або "сам там проїжджав"). Носій спогадів про кароокого Гітлера може пам'ятати лекції про іронічному невідповідність цього кольору очей арійському расовому ідеалу. Носій спогадів про іншу дату деякої загальновідомої історичної події (теракти, катастрофи, прем'єри фільму тощо), яка відбулася за його життя, пам'ятає про це не просто так, а в зв'язку з деякими одночасними подіями власного життя ("саме той рік був останнім для мене в школі, і ми з однокласниками обговорювали цю подію за півтора місяці перед випускним", "саме того літа я їздив відпочивати туди, де й побачив по телевізору", "почув про це у радіопередачі за кермом у своєму новенькому автомобілі, а автомобіль я купив тоді, у мене про це є документи" і так далі).

А тепер ближче до суті.





Як пояснити Ефект Мандели?

Наразі є три варіанти розгадки цього феномена, хоча вони здаються неймовірними.

1. Теорія паралельних світів і зламаних тимчасових ліній.

Уявіть, що таких всесвітів, як наш, безліч, і вони відрізняються лише дрібницями. Наприклад, ви живете у всесвіті, де у відомої шоколадки KitKat між першим та другим складом завжди стояв дефіс. Але за певних обставин (типу запуску адронного колайдера) ваша свідомість переміщається в абсолютно інший світ, який нічим не відрізняється від попереднього, за винятком зміненої написи на упаковці. Так само ця теорія передбачає й інший розвиток подій. Припустимо, що Док і Марті з фільму "Назад у майбутнє" все ж сконструювали машину часу і вирушили в минуле, де, як і заведено за каноном серії фільмів, напартачили і залишили все, як є. І ось тепер ми живемо в дещо зміненому світі, і щось усередині нашої свідомості нагадує нам про колишню тимчасову лінію.

Хоча більше схоже на те, що вчені у CERN за допомогою квантового комп’ютера та адронного колайдера навчилися змінювати реальність.

2. Теорія матриці.

Ну тут усе як у братів (перепрошую, сестер) Вачовскі. Припускаючи, що наше життя — це гра або дуже складна програма, в ній можуть траплятися баги і помилки, які впливають на нашу пам’ять. І лише одиниці (обрані) можуть помічати ці помилки матриці.

3. Теорія здорового глузду — неспроможність людської пам’яті.

Не секрет, що наш мозок дуже круто спроектований, але не всесильний. У моменти споживання нової інформації ми здатні вловлювати лише певну кількість нових знань, і зовнішні подразники можуть легко спотворити наші спогади. Тобто наш мозок сам намагається доповнити пошкоджену інформацію, коли вона доходить до нас не цілісно. А враховуючи те, що сприйняття світу в нас складається ще в дитинстві, не дивно, що наша уява сама добудовує дещо. Наприклад, спробуйте запустити гру, яка справила на вас враження, коли ви пішли до школи. Ви здивуєтесь, наскільки вона не схожа на те, що зафіксувала ваша пам’ять.

Так що якщо ваш приятель раптом скаже, що значок компанії Volkswagen завжди виглядав інакше, а у C-3PO ніколи не було срібної ноги, спершу задумайтеся, що людей із такими ж спогадами сотні тисяч.

Ну і найголовніше. Яким чином ця тема стосується даного сайту? Ось яким. Відео довге, але наберіться терпіння.



Також статті на цю тему є тут і тут.

Частину матеріалів узято звідси.

Re: Ефект Мандели: Біблія змінюється?

Додано: 02 березня 2019, 11:40
admin
Оскільки тема актуальна й цікава, то створено окремий розділ про ефект Мандели, і дану тему переміщено в нього.

Також у підрозділі "ефект Мандели у світській культурі" можете навести більше прикладів зі світської культури, адже україномовних статей із цього приводу наразі немає. Підрозділ "ефект Мандели у Біблії" буде для обговорення місць Святого Письма, які зазнали змін.