Вас вітає українська православна церковна бібліотека! Тут є богослужбова література, літургія українською мовою, ноти, Святе Письмо та багато іншого. Тексти, які знадобляться для парафій, що перейшли до Православної Церкви України.

Елладська Православна Церква визнала ПЦУ (12.10.2019)

Відповісти
swift
Повідомлень: 57
З нами з: 04 лютого 2019, 15:28

Елладська Православна Церква визнала ПЦУ (12.10.2019)

Повідомлення swift » 16 листопада 2019, 13:22

Позачерговий собор ієрархів Елладської (Грецької) Православної Церкви 12 жовтня 2019 р. схвалив рішення про визнання автокефальної Православної церкви України.

Таким чином, Елладська Церква стала першою після Вселенського Патріархату (який надав автокефалію ПЦУ) з-поміж помісних православних церков світу, яка визнала незалежну ПЦУ та вступає з нею у євхаристійне спілкування.

Вона є однією з найбільших православних церков світу й вважається у Греції державною.

Як готували рішення

Українське питання на позачерговому соборі доповів предстоятель Елладської Церкви, архієпископ Афін Ієронім.

Ще у серпні на засіданні синоду (виконавчий орган церкви з 12-ти єпископів) Елладської Церкви заслухали звіти двох спеціальних комісій, які вивчили питання автокефалії ПЦУ і презентували позитивні для ПЦУ висновки.

Тоді ж синод вказав на право архієпископа Афінського вирішувати питання, пов'язані з визнанням нової автокефальної Церкви в Україні.
Після цього предстоятель Елладської церкви вирішив обговорити українське питання на архієрейському соборі. Очікувалось, що це відбудеться на черговому соборі 8-11 жовтня, проте предстоятель Церкви скликав спеціальне позачергове засідання 12 жовтня для розгляду автокефалії ПЦУ.

Що це означає

Елладська Церква почне поминати предстоятеля ПЦУ у диптиху (переліку) предстоятелів помісних Православних Церков світу, а митрополит Епіфаній має відвідати Афіни та співслужити з предстоятелем архієпископом Ієронімом на його запрошення. Саме цей момент можна вважати формальним початком церковного спілкування.

Після рішення Елладської Церкви священики та єпископи обох церков зможуть співслужити під час святих літургій, відвідувати храми та налагоджувати інші форми спілкування, зокрема і в освітній сфері.

Офіційне визнання автокефальної ПЦУ та встановлення церковного спілкування у світському житті можна порівняти з визнанням однієї держави іншою та встановленням дипломатичних стосунків.

Загалом у світі є 15 помісних Православних Церков, і їхніх предстоятелів поминають у чіткій послідовності - диптиху. Вселенський Патріархат має в ньому перше місце, а Елладська церква - 11. ПЦУ у цьому переліку займає 15-те місце.

Чому Елладська перша

Одразу після отримання митрополитом Епіфанієм томосу колишній екзарх Вселенського патріархату в Україні Даниїл в інтерв'ю ВВС спрогнозував, що перші визнання ПЦУ мали б відбутися вже за кілька місяців. Тоді владика Даниїл розповів, що першими це зроблять теперішні грецькі церкви - Елладська та Кіпрська. Але швидкого бліцкригу не сталось, і визнання затягнулось на півроку. Як кажуть співрозмовники - у тому числі через активну роботу представників Російської Церкви та їхню агітацію серед грецьких єпископів.

Елладську Православну Церкву вважають однією з найближчих до Вселенського патріархату через культурні, історичні та духовні зв'язки. Вселенський патріарх Варфоломій активно займається питаннями Елладської церкви.

За останні півроку були зустрічі Вселенського патріарха Варфоломія як з архієпископом Афін Ієронімом, так і керівництвом Греції. Показово, що під час святкування дня ангела Варфоломія 10-11 червня у Стамбулі митрополит Епіфаній навіть мав невелику розмову з архієпископом Ієронімом та подарував йому панагію.

На території Греції є частина храмів та монастирів, які підпорядковуються Константинополю, це стосується і монастирів Афону. Частину з них вже відвідала делегація ПЦУ, деякі їхні представники були на інтронізації митрополита Епіфанія у Києві 3 лютого. Синод Елладської Церкви ще в січні передав українське питання на розгляд архієрейського собору. Очікувалось, що визнання ПЦУ могло відбутися вже в лютому, проте рішення перенесли. Частина ієрархів церкви була проти визнання ПЦУ й питання передали для вивчення двох спеціальних комісій, які все ж таки дійшли до висновку, що Елладська Церква має визнати ПЦУ.

В інтерв'ю ВВС митрополит Епіфаній називав саме Елладську Церкву, як таку, що може першою визнати ПЦУ. Однією з головних причин, чому питання визнання ПЦУ помісними церквами затягнулось, він вказував протидію Російської Православної Церкви.

26 червня предстоятель Елладської Православної Церкви архієпископ Афін Ієронім зустрівся з керівником відділу зовнішніх справ РПЦ митрополитом Іларіоном. Після зустрічі повідомлялось про обговорення "єдності Церкви", але офіційно українське питання не згадувалось. Хоча експерти припускали, що темою обговорення якраз і було можливе визнання з боку Церкви Еллади ПЦУ. З російського боку вже лунали численні прогнози, що РПЦ погрожує Греції розривом спілкування у разі визнання ПЦУ. Дуже ймовірно, що такий крок услід за РПЦ, якщо розрив таки станеться, зробить і УПЦ Московського Патріархату. Це значить, що окрім церковного спілкування зі Вселенським патріархатом, включно з монастирями Афону, підпорядковані в Україні РПЦ церковники не зможуть підтримувати спілкування і з Грецією.

Хто наступний

Кіпрська Церква ще навесні розглядала українське питання, проте остаточне рішення відклала "на потім".

У першій хвилі визнання ПЦУ, окрім Кіпрської, як вказують у Константинополі, може бути Румунська Православна Церква, яка має добрі стосунки з Вселенським Патріархатом. Проте поки про конкретні строки невідомо. ПЦУ вже домовилася з Румунською Церквою про спеціальний румунський вікаріат у своєму складі для опіки румуномовних парафій на Буковині. Це рішення формалізували ще 27 липня цього року - синод ПЦУ створив румунський вікаріат, який підпорядковується напряму предстоятелю Епіфанію, а його парафії матимуть право на румунську мову богослужіння та власний календар.

У Грузинській Православній Церкві також відбуваються процеси, які свідчать про можливе визнання нею ПЦУ. Значна частина синоду Грузинської Церкви підтримує українську автокефалію, а наприкінці січня представник Константинополя Еммануїл Галльський відвідав Тбілісі та проводив перемовини з патріархом Іллею ІІ щодо українського питання. Одна з перешкод для визнання - можливі проблеми у стосунках між РПЦ та Грузинською Церквою щодо церковної юрисдикції над територіями Південної Осетії та Абхазії.

До першої хвилі визнань, як очікується, може долучитися й Албанська Православна Церква.

Болгарська Церква вже розглядала українське питання і не змогла ухвалити остаточного рішення. Думки синоду там фактично розділились, і, хоч предстоятель Церкви позитивно відгукувався про українську автокефалію, питання ПЦУ вирішили ретельніше вивчити і поки відкласти.

Після першої хвилі визнання, як очікується, визначатись почнуть старі патріархати, такі як Олександрійський та Єрусалимський.

Джерело: BBC

Аватар користувача
admin
Site Admin
Повідомлень: 69
З нами з: 02 лютого 2019, 17:04

Повідомлення admin » 16 листопада 2019, 13:47

Добре, що виклали тут цю новину.

swift
Повідомлень: 57
З нами з: 04 лютого 2019, 15:28

Повідомлення swift » 16 листопада 2019, 13:55

Так, краще пізніше, ніж ніколи. І хоча пишуть, що деякі Православні Церкви не поспішають визнавати ПЦУ, це лише питання часу. Ту ж РПЦ визнали, незважаючи на те, що в неї немає томосу. Та й навіть сама РПЦ визнає нас, нікуди вона не дінеться. Їхня влада не вічна, вона змінюється. Настане час, коли РПЦ не буде мати виходу з самоізоляції від інших Церков, окрім як тільки визнати ПЦУ.

Аватар користувача
admin
Site Admin
Повідомлень: 69
З нами з: 02 лютого 2019, 17:04

Повідомлення admin » 16 листопада 2019, 14:03

Однозначно.

Відповісти

Повернутись до “Статті та інтерв’ю”